skip to Main Content

Qualifiers

Harpenden Swimming Club are proud to have swimmers representing us at many levels of the sport. Here we would like to acknowledge those who represent us at Championship events, and who are selected for external teams.

HERTFORDSHIRE ASA COUNTY CHAMPIONSHIPS 2018

Florence Crowley
Frankie Irani
Freya Dibley
Hannah Brooke
Emma Craig
Enya Budd
Isabella Chapman
Alice Richardson
Larissa Dean
Elena Smart
Ella Murphy
Emma Barker
Aggie Burns
Claire Burrell
Juliet Merelie
Abby Smith 

Tom Dennis
Toby Martin
Edward Richardson
Felix Harrow
James Atwell
Lewis Dormer
Luka Wilson
Patrick Mackie
Ruel Shepperd
George Williams
Ben Jupp
Luke Temple
Freddie Arbuthnott
Ed Campfield
Angus Harrow
Samrahn Sandhu
Yannik Wilson
Thomas Chapman
Joe Richardson
John Telensky
Ed Castro 

ASA EAST REGION WINTER CHAMPIONSHIPS 2017

Larissa Dean
Ella Murphy
Aggie Burns
Juliet Merelie
Abby Smith

Ed Campfield
Angus Harrow
Yannik Wilson
Joe Richardson
John Telensky
Ed Castro

SWIM ENGLAND SUMMER NATIONALS 2017

Claire Burrell

ASA EAST REGION CHAMPIONSHIPS 2017

Abby Smith
Juliet Merelie
Claire Burrell
Aggie Burns
Ella Murphy
Larissa Dean
Isabella Chapman
Hannah Brooke 

Ed Castro
John Telensky
Joe Richardson
Yannik Wilson
Samrahn Sandhu
Angus Harrow
Ed Campfield
Freddie Arbuthnott
George Williams
Edward Richardson
James Atwell 

HERTFORDSHIRE ASA COUNTY CHAMPIONSHIPS 2017

Frankie Irani
Hannah Barker
Hannah Brooke
Freya Dibley
Lotta Gates
Annabel Grieves
Aine Heathcote
Sophie Ledger
Zara Mohammedbhai
Katy Rowland
Enya Budd
Isabella Chapman
Emma Craig
Georgina Murphy
Beth Barker
Alice Richardson
Larissa Dean
Ella Murphy
Elena Smart
Emma Barker
Aggie Burns
Claire Burrell
Libby Trayling
Alice Dyson
Caitlin Hoddinott
Juliet Merelie
Abby Smith

Oliver Conway
Ben Grimberg
Ben Horridge
Wolfie Millard
Barnaby Williams
James Atwell
Lewis Dormer
Felix Harrow
Cameron Haxton
Edward Richardson
Harry Rowlands
Luka Wilson
Ruel Shepperd
George Williams
Freddie Arbuthnott
Joel Hatch-King
Ben Jupp
Jake Pattison
Luke Temple
Ed Campfield
Thomas Chapman
Matteo Garlich
Angus Harrow
Samrahn Sandhu
Yannik Wilson
Joe Richardson
John Telenksy
Jet Wang
Dan Toy
Ed Castro

HERTFORDSHIRE ASA NATIONAL INTERCOUNTIES TEAM 2016

Claire Burrell
John Telensky

ASA EAST REGION WINTER SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS 2016

Larissa Dean
Aggie Burns
Claire Burrell
Juliet Merelie
Phoebe Salkeld
Abby Smith

Angus Harrow
Joe Richardson
John Telensky
Dan Toy
Ed Castro

HERTFORDSHIRE ASA JUNIOR INTERCOUNTIES TEAM 2016

Isabella Chapman
Hannah Brooke
Ed Campfield

BRITISH SWIMMING NATIONAL SUMMER CHAMPIONSHIPS 2016

Abby Smith

ASA NATIONAL SUMMER CHAMPIONSHIPS 2016

Abby Smith
Claire Burrell 

HERTFORDSHIRE ASA EAST REGION INTERCOUNTIES TEAM 2016

Abby Smith
Claire Burrell 

BRITISH SWIMMING CHAMPIONSHIPS (OLYMPIC TRIALS) 2016

Abby Smith

SCOTTISH NATIONAL AGE GROUP CHAMPIONSHIPS 2016

Claire Burrell
Yannik Wilson 

ASA EAST REGION CHAMPIONSHIPS 2016

Abby Smith
Juliet Merelie
Caitllin Hoddinott
Katialin Dang
Claire Burrell
Aggie Burns
Larissa Dean
Alice Richardson
Isabella Chapman
Freya Dibley 

 

Ed Castro
John Telensky
Michael Ripper
Joe Richardson
Yannik Wilson
Angus Harrow
Ed Campfield
Samrahn Sandhu
Luke Temple
George Williams 

HERTFORDSHIRE ASA COUNTY CHAMPIONSHIPS 2016

Hannah Brooke
Freya Dibley
Enya Budd
Isabella Chapman
Emma Craig
Georgina Murphy
Alice Richardson
Ella Murphy
Aggie Burns
Claire Burrell
Katialin Dang
Caitlin Hoddinott
Juliet Merelie
Charlotte Morris
Abby Smith 

 

James Atwell
Luka Wilson
Bradley Borland
George Williams
Freddie Arbuthnott
Ben Jupp
Luke Temple
Ed Campfield
Thomas Chapman
Angus Harrow
Samrahn Sandhu
Yannik Wilson
Joe Richardson
Michael Ripper
John Telensky
Jet Wang
Ed Castro
Dan Toy 

ASA NATIONAL WINTER SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS 2015

Abby Smith

ASA EAST REGION WINTER SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS 2015

Abby Smith
Phoebe Salkeld
Juliet Merelie
Caitlin Hoddinott
Katialin Dang
Claire Burrell
Michael Ripper

BRITISH SWIMMING NATIONAL CHAMPIONSHIPS 2015

Abby Smith

ASA NATIONAL CHAMPIONSHIPS 2015

Abby Smith

HERTFORDSHIRE ASA EAST REGION INTERCOUNTIES TEAM 2015

Katialin Dang
Michael Ripper

HERTFORDSHIRE ASA COUNTY CHAMPIONSHIPS 2015

Hannah Barker
Aine Heathcote
Isabella Chapman
Emma Craig
Freya Dibley
Lauren Mills
Georgina Murphy
Beth Barker
Alice Richardson
Megan Bernacchi
Larissa Dean
Ella Murphy
Elena Smart
Emma Barker
Aggie Burns
Claire Burrell
Libby Trayling
Katialin Dang
Alice Dyson
Caitlin Hoddinott
Millie Salkeld
Eleanor Lavender
Juliet Merelie
Tamsin Bryant
Charlotte Morris
Tania de
Katy Jackson
Phoebe Salkeld
James Atwell
Luka Wilson
Charlie Goddard
George Williams
Bradley Borland
Sam Scott
Luke Temple
Ed Campfield
Angus Harrow
George Heathcote
Samrahn Sandhu
Yannik Wilson
Joe Richardson
Michael Ripper
John Telensky
Matt Tester-Wilson
Daniel Toy 

HERTFORDSHIRE ASA JUNIOR INTERCOUNTIES TEAM 2015

Isabella Chapman
George Williams

Back To Top